Mastercard “Origins” ile dünyada turistin nabzını tutuyor

Haberimize Mastercard Haber Odası https://newsroom.mastercard.com/eu/tr/?p=30734linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.Mastercard'ın, turizmin gelişimine katkıda bulunması için yapılan

Haberimize Mastercard Haber Odası https://newsroom.mastercard.com/eu/tr/?p=30734linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.Mastercard'ın, turizmin gelişimine katkıda bulunması için yapılan araştırmaları Türkiye'yi en çok Alman, İngiliz, Hollandalı ve Rus turistlerin tercih ettiğini ortaya koyuyor. 2019 yılının Türkiye'de yapılan ortalama harcama yabancı kart başına 650 USD olarak gerçekleşirken, Alman turistler 740 USD ile en çok harcayan turist grubu oldu. Harcama tutarında Alman turistleri Hollandalılar, İngilizler ve Ruslar takip etti. Son dönemde artış trendinde olan Suudi Arabistanlı turistler ise Rusya'dan sonra geldi.Mastercard'ın "Origins" raporu da yine ülke ve şehir yönetimlerine, seyahat ve turizm potansiyellerini artırmalarına yardımcı olacak bir kaynak niteliğinde. Global turizm sektörünün teknoloji ortağı olan Mastercard'ın Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan konuyla ilgili, "Turizmi büyümenin en önemli bileşenlerinden biri olarak görüyoruz. Bu raporlarımızın yanı sıra Turizm Verileri Platformumuz, dijital kimlik, ödeme ve güvenlik çözümlerimiz, ziyaretçi yönetimi ve altyapı danışmanlığımızla dünyanın dört bir yanından turistleri çekebilmeleri için yerel yönetimlere yardımcı oluyoruz" şeklinde konuştu.

"Origins" raporuna göre:

Ülkeler tarafından en çok tercih edilen şehirler

SIRALAMA


ÜLKELER


1. ŞEHİR


2. ŞEHİR


3. ŞEHİR
1


ABD


Cancun, Meksika


Toronto, Kanada


Londra, İngiltere
2


Çin


Bangkok, Tayland


Seul, Kore Cumhuriyeti


Tokyo, Japonya
3


Almanya


Palma de Mallorca, İspanya


Bolzano, İtalya


Tiroler Unterland, Avusturya
4


İngiltere


Palma de Mallorca, İspanya


Paris, Fransa


Dublin, İrlanda
5


Fransa


Londra, İngiltere


Marakeş, Fas


Barselona, İspanya
6


Kore Cumhuriyeti


Osaka, Japonya


Hokkaido, Japonya


Tokyo, Japonya
7


Japonya


Taipei, Tayvan


Seul, Kore Cumhuriyeti


Bangkok, Tayland
8


Kanada


Washington D.C., ABD


Las Vegas, ABD


New York, ABD
9


Rusya


Antalya, Türkiye


Pattaya, Tayland


Phuket, Tayland
10


Tayvan


Tokyo, Japonya


Hokkaido, Japonya


Okinawa, Japonya

Ülkelere göre en çok tercih edilen seyahat rotalarıSIRALAMA


ÜLKELER


1. ROTA


2. ROTA


3. ROTA
1


ABD


Meksika


Kanada


İtalya
2


Çin


Tayland


Japonya


ABD
3


Almanya


İtalya


İspanya


Avusturya
4


İngiltere


İspanya


ABD


Hindistan
5


Fransa


İspanya


ABD


İngiltere
6


Kore Cumhuriyeti


Japonya


Çin


Vietnam
7


Japonya


ABD


Çin


Tayvan
8


Kanada


ABD


Meksika


Hindistan
9


Rusya


Türkiye


Tayland


Tunus
10


Tayvan


Japonya


Kore Cumhuriyeti


Tayland*Tablolara baktığımızda görüyoruz ki seyahat severlerin ilk tercihi kendi ülkelerine komşu olan ülkeler ve hemen hemen hepsi daha güneyde yer alıyor.En çok turist ABD'den, Çin ise hızlı yükselişte

Origins raporuna göre dünyada en çok turist ABD'den çıktı. ABD'li turistler seyahat etmek için en çok Cancun ve Toronto gibi yakın şehirleri ya da Londra gibi yakın kültürleri tercih ediyor. Önceki yıl 7. sıradan bu yıl ikinci sıraya yükselen Çin ise yoğun olarak Bangkok, Seul ve Tokyo'ya yöneldi. Listede üçüncü sırada yer alan ve Türkiye'ye de yoğun olarak gelen Alman turistler ise en çok İspanya'da Palma de Mallorca, İtalya'da Bolzano, ve Avusturya'da Tiroler bölgesine ilgi gösterdi. Yine Türkiye'yi de tercih eden Birleşik Krallık'tan turistlerin öncelikli tercihi Palma de Mallorca, Paris ve Dublin'den yana oldu. Listede en çok turist çıkaran diğer ülkeler ise sırasıyla Fransa, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kanada, Rusya ve Tayvan.

Rusların vazgeçilmezi: Antalya

Listede 9. sıradaki Rusya, tatil için en çok Antalya'yı tercih etti. Deniz ve doğa tatiline yöneldikleri gözlenen Rus turistler Antalya'dan sonra en çok Tayland'ın Pattaya ve Phuket bölgelerinde tatil yapıyor.

Mastercard'ın Paha Biçilemez Şehirler Platformu'na dahil olan İstanbul, Hedef Şehirler Endeksi raporunun 2018 yılı sonuçlarına göre Avrupa'da 3.'lüğünü korudu ve dünyada 9. şehir olmayı başardı. Raporda en dikkat çeken şehir ise Antalya oldu. Avrupa'da ilk 10 şehir arasına 4. sıradan giren Antalya, 20 şehirlik dünya sıralamasına 11. sıradan giriş yaptı.

*Origins raporu Hedef Şehirler Endeksi'nin bir alt raporudur.

Kaynak:Unite
2.8b
Okunma