Yeni yıl haftasında zayıf işlem hacmi beklentisine karşı yoğun veri akışı ön planda

Yeni yıl haftasında zayıf işlem hacmi beklentisine karşı yoğun veri akışı ön planda...

23-27 Aralık haftasında Noel tatili nedeniyle global piyasalarda işlem hacimlerinde zayıf bir seyrin sürdüğü görülmüştü. Yeni haftada ise yılbaşı tatili nedeniyle işlem hacimlerinde azalışların devam etmesi beklenebilir fakat geçen haftaya nazaran yoğun veri akışının olduğunun unutulmaması gerekiyor.

Yurtiçinde yılın son enflasyon datası açıklanacak…

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım ayında bir önceki aya göre %0,38 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %10,56 artış göstermişti. Özellikle, mevsimsellik ve ters baz etkisi ile birlikte fiyatlar genel düzeyi artış hızında Aralık ayında yukarı yönlü ivmenin devam etmesini öngörüyoruz. Genel piyasa beklentisi tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,7 ve yıllık bazda %11,5 düzeyinde artışın yaşanabileceği yönünde şekilleniyor. Aynı zaman diliminde açıklanacak olan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisi ise Kasım ayında bir önceki aya göre %0,08 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,26 artış kaydetmişti. Üretici fiyatlarında dair piyasada oluşmuş bir konsesus beklentisi bulunmamaktadır.

Global piyasalarda FOMC Toplantı Tutanakları Bekleniyor…

Fed’in 10-11 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlaması bekleniyor. Banka, toplantı ardından yayımlanan karar metninde faiz koridorunda piyasa beklentisine paralel şekilde değişikliğe gitmedi ve %1,50-1,75 bandını korudu. Komite üyeleri faiz oranlarının sabit bırakılması kararını oy birliği ile aldı. Banka yayımladığı ekonomik projeksiyonlarda büyüme ve PCE enflasyon göstergesi beklentisinde değişikliğe gitmezken işsizlik oranı ve çekirdek PCE tahminini aşağı yönlü revize etmişti. Fed Başkanı Powell gerçekleştirdiği basın açıklamasında, "Ekonominin ılımlı bir şekilde büyüdüğüne ve ılımlı büyümenin devamının beklenildiğini ifade etti. Ekonomik aktivitenin görünümünün aşağı yönlü risklere rağmen olumlu" olduğunu dile getirmişti. Dolayısıyla hangi üyenin hangi konuya karşı çıktığını gelecek dönemde hangi tarafta yer aldığını açıklanacak olan tutanaklarda satır aralarında analiz edilip, komite üyelerinin ileriye dönük beklentileri ve repo operasyonuna dair yaklaşımlarına dair mesajlar aranmaya devam edilecek.

Global piyasalarda gündemin diğer önemli maddesi imalat PMI dataları…

Özellikle, büyüme tarafından önemli göstergelerden biri olan İmalat PMI verileri başta, Çin olmak üzere Almanya, Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak. Açıklanacak verinin eşik değeri olan 50 seviyesi altında yada üzerinde performansı ve 2019 yılı son datası olması nedeniyle önemli. Veriler sonrasında ülke para birimlerinde oynaklık kısmi artışlar gösterebilir.

Not: Yılbaşı tatili nedeniyle veri açıklayacak kurum ve kuruluşların veri açıklama tarihleri erteleme ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Kaynak: A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Okunma