Euro/Dolar teknik analizi

Ticaret savaşlarına dair Çin’in, 17 Eylül’den itibaren vergi muafiyetini uygulamaya başlayacağı önemli haber akışları arasındaydı. Çin, soya fasulyesi, mısır ve enflasyon üzerindeki

Ticaret savaşlarına dair Çin’in, 17 Eylül’den itibaren vergi muafiyetini uygulamaya başlayacağı önemli haber akışları arasındaydı. Çin, soya fasulyesi, mısır ve enflasyon üzerindeki etkisi nedeniyle kritik olan Domuz eti gibi yüksek tüketimin olduğu ürünleri vergi muafiyetine dahil etmemesi, küresel risk iştahı üzerindeki etkisi şimdilik sınır kaldı.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri toparlanmaya devam ederek parite tarafında satış yönlü işlemlere neden oldu. Öte yandan ABD’den gelen olumlu ÜFE rakamları da paritedeki aşağı yönlü hareketleri destekler nitelikteydi. Avrupa cephesinde ise yarın düzenlenecek Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına dair güvercin beklentiler Euro varlıkları üzerinde baskı yaratan unsur olarak karşımıza çıkmakta.

Keza son dönemde Euro Bölgesi’nde açıklanan ekonomik verilerdeki zayıf tablo resesyon sinyallerini güçlendirdi. Bununla birlikte gün içinde Almanya’da Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IFW) ve DIW Ekonomi Enstitüsü, 2019 ve 2020 yılı büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesi dikkatleri çeken bir diğer unsur oldu.

Yine günün devamında küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması gibi konulara dair gelebilecek açıklamalar parite tarafında hareketliliğin artmasına neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda geri çekilmelerin devamında 1.0985, 1.0930, 1.0910 ve 1.0875 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası düzeltme hareketlerinde ise 1.1015, 1.1035, 1.1065 ve 1.1080 direnç noktaları önem arz etmektedir.

Işık Menkul Değerler

448
Okunma