Anadolu Efes'in, AEP Anadolu Etap Perkon'daki sermaye payı %65.84'e yükseldi

Anadolu Efes ve Özgörkey Holding, Türkiye'nin en büyük meyva yetiştiricisi ve meyva suyu üreticisi AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri'ndeki diğer ortak Burlingtown

Anadolu Efes ve Özgörkey Holding, Türkiye'nin en büyük meyva yetiştiricisi ve meyva suyu üreticisi AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri'ndeki diğer ortak Burlingtown LLP'nin hisselerini, sermaye payları oranında satın aldı.

Anadolu Efes'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı yazılı açıklamaya göre, 2009 yılında eşit ortaklıkla kurulan Anadolu Etap'ın ortaklarından Burlingtown LLP'nin küresel ticaretindeki önceliklendirme ve stratejik portföy optimizasyonu sonrasında Anadolu Etap'taki hisselerini devretme kararı almasına istinaden hisse devri gerçekleşti.

Açıklamaya göre, hisse devrini takiben Anadolu Efes ve Özgörkey Holding'in Anadolu Etap'ta sırasıyla yüzde 39.7 ve yüzde 20.6 olan mevcut hissedarlık oranları, sırasıyla yüzde 65.8 ve yüzde 34.2 seviyesine yükseldi.

KAP açıklamasında, Avrupa'dan Ortadoğu ve Afrika'ya, BDT ülkelerinden Güney Doğu Asya'ya uzanan geniş bir coğrafyaya yaptığı satışlarla yıllık satış gelirlerinin %50'sinden fazlasını ihracattan elde ettiği belirtilen Anadolu Etap, Türkiye'deki faaliyetlerini beş farklı bölgede 30,000 dekar alanda kurulu sekiz çiftliğinde, beş milyon dikili meyve ağacıyla sürdürüyor.

Açıklamada, sermayesi 550,157,500 TLolan Anadolu Etap'ın hisse devrinde, pazarlık usulüyle belirlenen hisse başı fiyat 0.0013 dolar olduğu bilgisine yer verildi.

Mevcut durumda Anadolu Efes'in finansallarına Özkaynak Yöntemi ile konsolide edilen Anadolu Etap, hisse devrinin tamamlanmasından sonra da yönetim yapısının ve hissedarlar arasındaki anlaşmaların herhangi bir hissedarın Şirket'i tek başına kontrol etmesine imkan vermemesinden dolayı aynı şekilde raporlanmaya devam edecek.

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (Anadolu Efes), Özgörkey Holding A.Ş. (Özgörkey Holding) ve bir Cutrale şirketi olan Burlingtown LLP, Burlingtown LLP'nin AEP Anadolu Etap Penkon Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş'de (Anadolu Etap, Şirket) sahip olduğu %39.7 oranındaki hissenin her bir ortağın kendi hissesi oranında satın alımı için 04.12.2019 tarihinde bir hisse alım sözleşmesi imzalamışlardır. Bugün gerçekleşen hisse devrini takiben Anadolu Efes ve Özgörkey Holding'in Anadolu Etap'ta sırasıyla %39.7 ve %20.6 olan mevcut hissedarlık oranları, sırasıyla %65.8 ve %34.2 seviyesine yükselmiştir.

Anadolu Etap, 2009 yılında Anadolu Efes, Özgörkey Holding ve Burlingtown LLP arasında şirketlerin eşit paya sahip olduğu bir ortak girişim şeklinde kurulmuştur. Cutrale'nin, küresel ticaretindeki önceliklendirme ve stratejik portföy optimizasyonu sonrasında Anadolu Etap'taki hisselerini devretme kararı almış, ortak girişimin diğer iki ortağı olan Anadolu Efes ve Özgörkey Holding de mevcut hissedar sözleşmesinden doğan haklarını kullanarak Burlingtown LLP'nin hisselerini satın almaya karar vermişlerdir.

Anadolu Etap Türkiye'nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisi olmanın yanı sıra Avrupa'dan Ortadoğu ve Afrika'ya, BDT ülkelerinden Güney Doğu Asya'ya uzanan geniş bir coğrafyaya yaptığı satışlarla yıllık satış gelirlerinin %50'sinden fazlasını ihracattan elde etmektedir. Şirket Türkiye'deki faaliyetlerine yıllardır yaptığı yatırımlar ile bugün itibariyle beş farklı bölgede 30.000 dekar alanda kurulu sekiz çiftliğinde beş milyon dikili meyve ağacına ulaşmıştır.

Şirket'in aynı zamanda üç meyve suyu fabrikası ve bir meyve paketleme tesisi bulunmaktadır. Anadolu Etap, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği en önemli değerleri olarak gören bir şirket olarak faaliyet gösterdiği bölgelerin kalkınmasına destek olmaktadır. Bu kapsamda, 2014 yılında Sürdürülebilir Tarım İlkeleri'ni yayınlayan ve operasyonlarını bu ilkeler çerçevesinde yürüteceğini taahhüt eden ilk tarım şirketi olmuştur.

Mevcut durumda Anadolu Efes'in finansallarına Özkaynak Yöntemi ile konsolide edilen Anadolu Etap, hisse devrinin tamamlanmasından sonra da yönetim yapısının ve hissedarlar arasındaki anlaşmaların herhangi bir hissedarın Şirket'i tek başına kontrol etmesine imkan vermemesinden dolayı aynı şekilde raporlanmaya devam edecektir.


Hibya Haber Ajansı

Okunma