A1 Capital, Petkim için tavsiyesini endeks üzeri getiri olarak belirledi

Petkim’in bilançosu beklentinin üzerinde geçen yılın altında kaldı… Şirket 2019 yılının 3.çeyrek dönemindeki net satışları geçen yılın aynı dönemine

Petkim’in bilançosu beklentinin üzerinde geçen yılın altında kaldı…

Şirket 2019 yılının 3.çeyrek dönemindeki net satışları geçen yılın aynı dönemine göre %3.7 oranında azaldı ve 2.9 myr TL olarak gerçekleşti. Brüt kar ise %49.3 oranında daralma ile 392 mn TL olarak açıklandı. Brüt kardaki bu azalmada geçen yılın aynı dönemine göre maliyetlerin %11.7 oranında artması etkili oldu.

FAVÖK karı geçen yılın aynı 3Ç dönemine göre %47.7 oranında azaldı ve 394 mn TL olarak gerçekleşti. Artan maliyetler şirketin FAVÖK karını da aşağıya çekti. Net kar kur farkı gelirlerinin de 3Ç döneminde destek vermemesiyle birlikte geçen yıla göre %42.8 oranında azalarak 235.9 mln TL olarak gerçekleşti. Fakat piyasada daha olumsuz beklenti hakimdi ve çeyrek dönem net karı piyasa tahminleri de bir miktar aştığını söylemek mümkün. (Beklenti: 179.7 mn TL)

Değerlendirme:

Şirketin yayınladığı sunumu ve 9A finansallarını değerlendirdiğimizde sağlıklı bir mali görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sunumda öne çıkan başlıkları sırasıyla sıralayalım.

Operasyonel Gelişmeler

3Ç19 döneminde Etilen-NAFTA farkı 478$/Ton olarak gerçekleşti ve 2Ç19 dönemine göre %18 geriledi. (2Ç19:582 $/Ton)

NAFTA fiyatları Ağustos ayında gerilemesine karşın, Eylül ayında Suudi Arabistan Aramco’ya yapılan saldırı sonrasında yükselen ham petrol fiyatlarının etkisi ile yükselişe geçti.

Petrokimyasal piyasası, yüksek NAFTA fiyatlarına ve Suudi Arabistan’da yaşanan duruşlara rağmen dirençli bir görünüm sergiledi.

NAFTA’yı girdi olarak kullanan üreticiler düşük LPG fiyatlarını değerlendirdi ve PETKİM’de bu durumdan önemli bir fayda sağladı.

Platts Endeski 3Q19 döneminde geriledi ve 843 $/Ton olarak açıklandı. (2Q19:877$/Ton). Endeks 2018 yılı ortalamasının %20 altında seyrediyor.

PETKİM’in ürün fiyatları 3Ç döneminde sınırlı arttı.

Global paraksilen fiyatları geriledi fakat PETKİM’in Avrupa fiyat kontratından ötürü paraksilen satışları çok fazla etkilenmedi.

Şirket, Benzen-Etilen spread’inde oluşan yüksek farktan büyük ölçüde fayda sağladı.

Ayrıca 2018 yılı Ekim ayında devreye alınan Star Rafineriden Petkim, 3Ç döneminde 294K/Ton NAFTA alımı yaptı. Bu dönemde dışarıdan alınan NAFTA alımı 554K oldu (Navlun maliyetlerinin azalması anlamında olumlu).

4Q18 döneminde başarılı bakım çalışmaları ile üretim performansını artıran şirket 460K/Ton’dan fazla üretim yapar hale geldi. Etilen üretim kapasitesi 3Ç19’da %106 seviyesine çıktı ve son 2 yılın en yüksek kapasite kullanım seviyesi oldu.

İç talebin zayıf seyrini koruması ithalatçıları olumsuz etkiledi ve PETKİM için bu durum iç üretici konumunda yer almasından dolayı olumlu yansıdı ve iç piyasada 596K/Ton bazında satış gerçekleştirdi.

Ayrıca Telekonferansta öne çıkan ayrıntılarda ise, şirketin 2019 yılı karından temettü ödemeyeceği öğrenildi. CAPEX miktarının 18 milyon $ olacağını belirten şirket 4Q19 FAVÖK marjının değişmesini beklemiyor. Ayrıca şirket operasyonel verimlilikle birlikte kapasite kullanımında önemli artışlar kaydetti.

NAFTA fiyatlarının son aydaki yükselişi Etilen-NAFTA farkının daralmasına neden olurken, Şirketin ana girdisi olan NAFTA fiyatlarının yükselişi maliyetlerin artması anlamında olumsuz yansıdı. Ana girdi ürününü gelecek dönemde tam anlamıyla Star Rafineriden sağlaması halinde bu maliyetlerin (navlun) azalabileceğini değerlendiriyoruz. (2Ç18 döneminde şirket İzmir Aliağa’da gerçekleştirdiği sunumunda bu ayrıntıya yer verdiğini de belirtmekte fayda var).

4Ç döneminde iç talepte beklediğimiz canlanma ile şirketinde yurtiçi satışlarına olumlu yansımasını bekliyoruz. Şirket için değerlendirdiğimiz riskler, ham petrol fiyatlarındaki görünüm ve ABD’de etilen ve türev ürünlerdeki üretim performansı olacak. Ham petrol fiyatları 30 Eylül 2019 gününe göre 3$ kadar yükseldi ve ABD-Çin arasında olası yaşanacak bir anlaşma ve OPEC’in daha önceki anlaşmasının üzerinde bir arz kesintisi fiyatların yukarı yönlü hareketini tetikleyecektir. Dolayısıyla operasyonel anlamda etkilenmesini beklediğimiz gelişmeler şirketin satışlarını ve FAVÖK karını baskı altında bırakabilir.

Fakat mali yapısına bakacak olursak, şirketin net döviz pozisyonu fazla konumda. Net borç pozisyonda ise yaşanan artış kaldıraç oranını 0,37 puan yukarı çekmiş ve 3.15x seviyesine çıkmış. Amam şirketin likit yapısını baz alırsak bu oranın sürdürülebilir olduğunu düşünüyoruz. Son olarak net kar, kur farkı gelirlerinin azalmasına bağlı olarak baskı altında kalırken, 4Ç döneminde kurun stabil seyrini koruması şirketin kur farkı gelirlerini sınırlayabilir.

(kur farkı gelirleri 3Ç döneminde 3Ç18’e kıyasla %100’ün üzerinde daraldı). Dolayısıyla şirketin satış performansındaki beklentimiz ve 4Ç döneminde planlı duruşların yer almayacağı öngörüsü ile Star Rafineri’den yapılan alımlarında maliyetleri düşürmesi FAVÖK karını olumlu etkileyecek olup bu gelişmelerle birlikte hisse performansını “endeks üstü” olarak değerlendiriyoruz.

A1 Capital

Okunma